BALIRANJE
Prikupljene PET boce se mogu sortirati pre presovanja po bojama ili se nesortirane ubacivati u presu. Na bocama ostaju etikete, a zbog bolje kompaktizacije potrebno je da se odvrnu čepovi ili probuši boca. Prilikom presovanja PET boce se u balama vezuju žicom ili PP trakom.
MLEVENJE
Pre samog početka mlevenja moraju se razdvojiti PET boce od ostalih boca koje se mogu pojaviti prilikom prikupljanja poput boca od polietilena, polipropena ili PVC-a. Pre mlevenja neophodno je PET boce razdvojiti po bojama: providna, plava, zelena i braon. Jako je važno poštovati redosled mlevenja PET boca. Prvo se melju transparentne (providne) boce, zatim plave, pa zelene i na kraju braon. Posle završetka ovog ciklusa mlevenja, mlin se mora očistiti ili izduvati. Pre početka narednog ciklusa mlevenja PET boca transperentne boje, mlin mora biti čist. Prilikom punjenja džakova, svaki se obeležava - koja se boja i količina mlevenih PET boca nalazi u njemu. Zatvoreni i obeleženi džakovi se obavezno sklanjaju od kiše pod nastrešnicu.
Greentech ima neograničene mogućnosti reciklaže PET-a u smislu količina tako da ostaje otvoren za saradnju sa svim firmama u delu otkupa otpadnih PET boca:
- Komunalna preduzeća
- Privatni sakupljači
- Otpadi sekundarnih sirovina
- Deponije
- Proizvođači PET epruveta i boca
OZNAKE PO VRSTAMA PLASTIČNOG OTPADA
Polyethylene Terephthalate (PETE)
Najrasprostranjenija vrsta plastike jer se uglavnom koristi za boce za vodu, sokove, pivo i ambalažu za prehrambene proizvode itd.
High Density Polyethylene (HDPE)
Koristi se za boce za mleko, jogurt, sokove, vodu, deterdžente i druge hemijske preparate.
Polyvinyl Chloride (PVC)
Koristi se za boce za deterdžente, šampone i druge hemijske preparate, kablove i drugi građevinski material.
Low Density Polyethylene (LDPE)
Koristi se za fleksibilne boce, kese za hleb, smrznutu hranu
Polypropylene (PP)
Koristi se za boce za jogurt, sirupe, kečap, medicinske boce, zatvarače za boce.
Polystyrene (PS)
Koristi se za čvršću ambalažu, tanjire, čaše, kutije za lekove.
|