IZVEŠTAJ SA KONFERENCIJE “UPRAVLJANJE OTPADOM U SRBIJI - IZAZOVI SAKUPLJANJA” |
subota, 25 oktobar 2014 15:17 |
U okviru pratećeg programa 11. Međunarodnog sajma životne sredine – ECOFAIR preduzeće za reciklažu plastike „Greentech“ je u saradnji sa Privrednom komorom Srbije, Udruženjem KOMDEL i Beogradskim sajmom organizovao konferenciju „Upravljanje otpadom u Srbiji – izazovi sakupljanja“.
Na prošlogodšinjoj konferenciji „Perspektive industrije reciklaže ambalažnog otpada“ organizovanoj u okviru ECOFAIR-a predstavnici industrije reciklaže ambalažnog otpada i operateri sistema predstavili su potencijale, ali i probleme postojećeg sistema upravljanja otpadom. Kako je nedostatak sirovine za reciklažu ocenjen kao ključni problem daljeg razvoja industrije reciklaže ambalažnog otpada, ovogodišnja konferencija je u fokusu imala sakupljanje ambalažnog otpada. Da je ovo vrlo aktuelna tema u Srbiji pokazalo je prisustvo velikog broja predstavnika komunalnog sektora, sakupljača, industrije, republičke i pokrajinske administracije u sektoru životne sredine pa je Svečana sala Beogradskog sajma bukvalno bila popunjena do poslednjeg mesta.
Vojislav Stanković, direktor operatera Ekostar pak se u svom izlaganju osvrnuo na nedostatke sistema upravljanja otpadom u Srbiji kao što su: nedovoljno angažovanje inspekcije, pojava nelojalne konkurencije, nekontrolisano izdavanje dozvola novim operaterima . Kao ključne probleme u sakupljanju kada su neformalni sakupljači u pitanju naveo je uslove u kojima se vrši sakupljanje i nelojalnu konkurenciju, a u javnim komunalnim preduzećima lošu infrastrukturu za separaciju ambalažnog otpada. Kao jedan od velikih problema u uspostavljanju sistema za primarnu selekciju u javnim komunalnim preduzećima Stanković vidi česte promene rukovodstva i nedovoljnu zainteresovanost. Jelena Ratković, rukovodilac službe deponovanja otpada u Javnom komunalnom preduzeću “Čistoća” iz Kragujevca je u svom izlaganju stavila akcenat na loše ekonomske uslove u javnim komunalnim preduzećima i nedostatak finanijskih sredstava za ulaganje u razvoj infrastrukture za odvojeno sakupljanje otpada za reciklažu. Generalni direktor Greentecha, Mihail Mateski je prikazao trendove u sakupljanju ambalažnog PET otpada koji pokazuju da i u 2013. godini sakupljanje u Srbiji gotovo 3 puta premašuje količine obuhvaćene nacionalnim ciljem za plastiku, ali da je još uvek popunjenost kapaciteta idnustrije reciklaže PET boca samo 39%. Direktor Greentecha je izneo mišljenje da je podizanje cilja za plastiku za period 2015-2019, godine preduslov za dalji razvoj sakupljanja i reciklaže plastike u Srbiji, ali da je pored toga neophodno urediti postojeći sistem i povećati njegovu efikasnost. Posebnu pažnju Mateski je posvetio uključivanju neformalnih sakupljača u legalne tokove sakupljanja otpada. Prema njegovim rečima ovo je pravac u kom će se kretati i Evropska unija u narednim godinama i da se na evropskoj konferenciji EXPRA/ ISWA u Bukureštu održanom početkom oktobra, moglo čuti da “na vratima Evropske unije mimo legalnih tokova radi oko million individualnih sakupljača i da se oni moraju što pre uključiti u sistem”. Šaban Salijević, predsednik Sindikata individualnih sakupljača iz Niša je na poziv direktora Greentecha, predstavio napore koje ovaj sindikat čini da uspostavi saradnju između javnih komunalnih preduzećima u Pirotu i Nišu i individualnih sakupljača koji bi za potrebe komunalnih preduzeća bili angažovani sa sakupljanju otpada u lokalnim zajednicama. Moderator konferencije, savetnik predsednika Privredne komore Srbije, Siniša Mitrović je u zaključku konferencije pozvao okupljene predstavnike resornog ministarstva, industrije i javnog sektora da pod okriljem Privredne komore nastave započet dijalog u cilju unapređenja postojeće zakonske regulative, a samim tim razvoja sakupljanja i reciklaže u Srbiji. Za download:
|